Staza psunjske samostalne satnije

U subotu 07.10.20147. godine članovi HPD Strmac svečano su otvorili Planinarsku stazu Samostalne psunjske satnije.

Znajući da su pripadnici Samostalne psunjske satnije - među kojima i naši članovi- ovu planinarsku stazu koristili kao najbrži i najbezopasniji / koliko to može biti u uvjetima ratovanja/ pristup Brezovom polju, na kojemu je ta satnija i bila stacionirana, poželjeli smo joj dati poseban značaj. Tako smo odlučili da uz 85. obljetnicu postojanja naše udruge - HPD Strmac- Nova Gradiška - jedna od aktivnosti bude i otvorenje ove staze. Odlučeno - napravljeno. Nakon skromne svečanosti otvorenja novogradiški planinari su se uputili na Brezovo polje gdje su se pridružili - kao i svih prethodnih godina - svečanosti obilježavanja 26. obljetnice od osnivanja Samostalne psunjske satnije. Ovom stazom i ovim pohodom, koji je sada već tradicionalan u našim godišnjim programima, želimo podsjetiti se i očuvati sjećanje na sve stradalnike i sudionike domovinskoga rata - posebno onih čiji je ratni put bio na Psunju .

  Daljinar od Strmca

Brezovo polje 2:30 h
Crna mlaka 2 h
Kapetanica 2:15 h
Predola 40 min
Velja glava 1 h

Sveta Gera 2024

Back to Top